Sú prísne, ale férové. Jedine vďaka takým pravidlám dokážeme
garantovať porovnateľnosť výsledkov online a prezenčnej skúšky. Pozorne si pravidlá preštudujte a potom ich aj dodržujte – porušením sa vystavujete riziku, že váš výsledok bude neplatný a neodovzdáme ho fakulte.
⏰ Najneskôr 3 dni pred skúškou absolvujte povinnú kontrolu zariadenia.
Povinnú kontrolu zariadenia absolvujte na rovnakom zariadení, na ktorom budete následne vykonávať aj samotnú skúšku. Minimalizujete tak pravdepodobnosť, že vás v deň skúšky stretnú technické problémy. Povinná kontrola nie je vyhodnocovaná s ohľadom na regulérnosť priebehu skúšky, slúži výhradne na kontrolu pripravenosti vášho zariadenia.
Pokiaľ Povinnú kontrolu zariadenia 3 dni pred skúškou neabsolvujete, nemôžeme vám zaručiť technickú podporu v priebehu skúšky. Tri dni pred skúškou je tiež najneskorší čas, kedy ešte môžete skúšku stornovať z dôvodu technických problémov.
🧹 Pozorne pripravte pracovnú plochu a miestnosť, v ktorej budete skúšku skladať.
Online skúšky prebiehajú za obdobných podmienok ako skúšky prezenčné. Teda pred sebou máte úplne prázdny stôl aj jeho najbližšie okolie a na ňom iba povolené predmety (počítač s jedným monitorom / notebook, videokamera, klávesnica a myš, zrkadlo, prípadne povolené pomôcky), skúšku vykonávate sami v uzavretej miestnosti a úplne bez pomoci.
Všetky pomôcky majte pripravené už pred začatím úvodných kontrol.
Na pracovnej ploche a v jej bezprostrednej blízkosti (1,5 m od vás) smú byť len predmety, ktoré sú výslovne povolené v týchto pravidlách alebo ktoré spoločnosť Scio písomne povolila pred skúškou na vašu individuálnu žiadosť. Prázdny musí byť tiež celý priestor vo vašom bezprostrednom dosahu (1,5 m od vás), to znamená, že úplne prázdne musia byť police pod stolom i vedľa stola, parapety atď.
*Klávesnica, myš, webová kamera a mikrofón sú povolené len vtedy, keď sú pripojené k počítaču, na ktorom absolvujete test, a keď nie sú v tomto počítači zabudované. Je zakázané používať viac ako jednu klávesnicu, myš, webovú kameru alebo mikrofón.
**V prípade externého mikrofónu musí ísť o samostatný mikrofón – nie je povolené používať mikrofón v spojení so slúchadlami, reproduktorom atď.
***Ak používate stojan alebo podložku pod notebook, je nutné ukázať priestor pod nimi.
*Slúchadlá sa môžu používať len počas počúvania nahrávky v časti počúvania.
**Reproduktory sa môžu používať len na počúvanie zvukového záznamu v rámci skúšky, nie na reprodukciu akýchkoľvek iných zvukov.
Vo vašom zornom poli, t. j. pred vami a vedľa vás (180° od osi vašej hlavy orientovanej smerom k počítaču, na ktorom skúšku vykonávate), nesmú byť:
zobrazovacie zariadenia, okrem zariadenia používaného na vykonanie skúšky (t. j. nesmie tam byť druhý monitor, televízor,premietacie zariadenie, tablet, telefón, notebook atď.; zobrazovacie zariadenie na stene, ktoré sa nedá odstrániť, prikryte napríklad dekou);
predmety obsahujúce text alebo matematické či grafické znázornenie informácií, ako sú napríklad nástenka, poznámky, výpisky, piktogramy, zošit, kniha, učebnica, mapa, rozvrh, periodická sústava prvkov, tabuľka, vzorce alebo iné študijné materiály.
Ve vašem zorném poli mohou být předměty, které nejsou zakázány výše, a to za podmínky, že neobsahují informace, které by vás mohly neoprávněně zvýhodnit při skládání zkoušky. Zejména ve vašem zorném poli (typicky na stěně) můžete mít obraz, plakát, nebo fotografii.
Pri skúškach OSP, VŠP, GAP, MAT a CHE môžete mať na pracovnej ploche tiež:
papier na poznámky (pri snímaní miestnosti musíte všetky papiere ukázať z oboch strán);
ceruzku.
Pre istotu opakujeme, že na pracovnej ploche a v jej bezprostrednej blízkosti sa môžu nachádzať len výslovne povolené predmety. V prípade zistenia prítomnosti iného ako povoleného predmetu (resp. zakázaného predmetu v zornom poli) bude účastník zo skúšky vylúčený. Nezáleží na tom, či účastník predmet použil alebo nie. V záujme lepšieho pochopenia tohto pravidla uvádzame ilustračné príklady predmetov, ktoré nie sú povolené na pracovnej ploche ani v jej bezprostrednej blízkosti.
📱 Telefón a inteligentné hodinky s vypnutým zvukom a vibráciami umiestnite zreteľne mimo svojho dosahu, aby bolo jasné, že ich počas skúšky nemôžete použiť.
Počas celej skúšky môžete mať v miestnosti pripravený telefón, ktorý je možné použiť výhradne za účelom kontaktovania zákazníckej podpory spoločnosti Scio. Telefón musí mať vypnutý zvuk aj vibrácie a musí byť umiestnený úplne mimo vášho dosahu a mimo vašej pracovnej dosky. Po ukončení hovoru ste povinní telefón odložiť zreteľne mimo vášho dosahu tak, aby bolo jasné, že ho v priebehu skúšky nemôžete použiť (odloženie musí byť na zázname kamery dobre viditeľné).
Telefón nie je možné použiť za žiadnym iným než vyššie uvedeným účelom, najmä ho nemožno používať ako kameru.
🖱️ V deň skúšky sa prihláste do aplikácie ScioLink prostredníctvom tlačidla na pozvánke.
Vykonajte test v profile používateľa prehliadača Chrome. Nepoužívajte profil Hosť alebo Ikongnito režim.
Test otvorte až vtedy, keď nastane oficiálny čas začiatku skúšky uvedený v pozvánke.
Na začiatku každej skúšky spoločnosť ScioLink skontroluje vašu webovú kameru, mikrofón a rýchlosť internetového pripojenia.
Po kontrole minimálnych technických požiadaviek sa zobrazí výzva na inštaláciu rozšírenia Proctoring Desktop. Toto rozšírenie monitoruje spustené procesy a zariadenia v počítači. Rozšírenie musí byť spustené počas celej skúšky.
💳 Pripravte si osobný doklad (občiansky preukaz/vodičský preukaz, cestovný pas) a podrobte sa kontrole totožnosti.
Rovnako ako pri prezenčnej skúške musíme na základe preukazu totožnosti overiť, či skúšku skladáte skutočne vy.
Pred začiatkom skúšky vás požiadame, aby ste si vyfotografovali tvár a preukaz totožnosti a nasnímali miestnosť, v ktorej sa nachádzate.
Fotografia vašej tváre musí byť zreteľná a údaje v preukaze totožnosti jednoznačne čitateľné.
Môžete použiť občiansky preukaz, vodičský preukaz alebo cestovný pas.
Aplikácia umožňuje skryť niektoré časti preukazu totožnosti alebo cestovného pasu a uložiť len nutné údaje, medzi ktoré patrí fotografia, meno, priezvisko, dátum narodenia a platnosť dokladu.
🎥Pomaly a zreteľne naskenujte celú miestnosť vrátane vstupov, pracovnú plochu a priestor pod stolom. Ukážte na kameru, že nemáte slúchadlá. Pomocou zrkadla natočte aj klávesnicu a monitor. Sken si skontrolujte.
Aby bolo preukázateľné, že ste v miestnosti sami, je nutné otočiť sa s webkamerou dookola vašej miestnosti (360 ° pohľad). Je potrebné nasnímať naozaj celú miestnosť, nestačí len čiastočný pohľad. Skúšku je nutné vykonať v uzavretej miestnosti.
Sken miestnosti musí byť kompletný a zreteľný, vrátane celej pracovnej plochy, priestoru pod stolom a nahliadnutia za všetky potenciálne prekážky. Starostlivo natočte všetky vstupy do miestnosti a pomocou zrkadla aj klávesnicu a monitor.
Uistite sa, že na pracovnej ploche a v jej bezprostrednom okolí sú len povolené predmety, a že vo vašom zornom poli nie sú zakázané predmety.
Stôl aj miestnosť skenujte pomaly a zreteľne.
Ak sú pri teste povolené papiere na poznámky, ukážte na kameru všetky listy z oboch strán, Aby bolo evidentné, že sú prázdne.
Pokiaľ používate stojan/podložku pod notebook, naskenujte aj priestor pod ním/ňou.
Po dokončení skenu miestnosti na kameru ukážte, že nemáte nasadené slúchadlá (natočíte hlavu na obe strany).
Záznam si vždy prehrajte a skontrolujte, v prípade potreby môžete sken natočiť opakovane.
Pozor: na úvodné kontroly pred testom máte 30 minút. Do samotného testu teda musíte vstúpiť najneskôr po uplynutí týchto 30 minút. Neskorší vstup do testu môže byť považovaný za porušenie týchto pravidiel a výsledok vašej skúšky môže byť zablokovaný. V prípade, že počas úvodných kontrol zistíte technický alebo iný závažný problém, treba ho riešiť ihneď, a bezodkladne kontaktovať zákaznícky servis Scio.
🙍V priebehu skúšky musíte byť plne viditeľní a neopustiť záber kamery, a to ani medzi oddielmi testu.
Pri skúške je nutné sedieť za stolom či inou pracovnou doskou. Nie je povolené absolvovať skúšku napríklad z postele.
Ste povinní byť viditeľní v zábere kamery (minimálne od hlavy po hrudník). Záber kamery si priebežne kontrolujte počas testu v náhľade kamery.
Je zakázané opustiť zorné pole kamery kedykoľvek počas testu, a to ani medzi jednotlivými oddielmi. Opustiť záber kamery môžete len za účelom kontaktovania zákazníckej podpory. Potom je nutné nasnímať miestnosť a pracovnú plochu podobne ako pri skene miestnosti v úvode skúšky. Tieto situácie budú preskúmané.
Je zakázané opustiť zorné pole kamery po dokončení skenu miestnosti aj medzi jeho jednotlivými krokmi. Sken miestnosti sa skladá z niekoľkých na seba nadväzujúcich krokov (napr. 360 ° otočka okolo miestnosti, sken pracovnej plochy atď.), medzi týmito krokmi zostaňte viditeľní v zábere kamery.
🗨️V priebehu skúšky je zakázané akokoľvek komunikovať s ďalšou osobou.
V miestnosti sa nesmie vyskytovať žiadna ďalšia osoba. Pokiaľ vám osoba do miestnosti omylom vstúpi, je nutné ju vyzvať na odchod a zo záznamu musí byť zrejmé, že osoba miestnosť skutočne opustila.
Je zakázané viesť akúkoľvek komunikáciu s ďalšou osobou, a to akýmkoľvek spôsobom.
V miestnosti sa nesmú voľne pohybovať žiadne zvieratá.
🖵V priebehu skúšky pracujte iba s jedným monitorom, v prehliadači a v aplikácii ScioLink.
Okrem okien prehliadača a aplikácií potrebných na vykonanie skúšky je zakázané otvárať akékoľvek ďalšie okná prehliadača či aplikácie. Ich spustenie je v priebehu celej skúšky detegované.
Je zakázané aktívne používať dotykové monitory.
V miestnosti sa nesmú ozývať žiadne elektronické zvuky, ktoré by mohli indikovať prítomnosť ďalšieho spusteného elektronického zariadenia.
Je zakázané používať viac monitorov (viac ako jeden) a prenášať obraz.
Počas skúšky je zakázané používať vyhľadávanie v texte (napr. pomocou skratky Ctrl+F).
Počas skúšky je zakázané používať akýkoľvek prekladač.
Ak sa vám počas počúvania nahrávky spustí funkcia živého prepisu počúvaného textu, bezodkladne prepis vypnite pomocou krížika. V prípade spusteného živého prepisu môže byť skúška blokovaná.
A nezabudnite: skúšku musíte absolvovať regulárne, teda sám/sama, bez cudzej pomoci a bez použitia akýchkoľvek nepovolených zdrojov informácií.
😟V prípade, že je váš výsledok zablokovaný, môžete požiadať o preskúmanie.
Výsledok je zablokovaný vždy, pokiaľ v priebehu skúšky dôjde k porušeniu povinnosti absolvovať skúšku regulárne alebo k porušeniu pravidiel, lebo v takom prípade nemôže spoločnosť Scio zaručiť, že účastník nezískal alebo nemohol získať neoprávnenú výhodu oproti ostatným účastníkom. Na odhalenie porušenia pravidiel slúžia najmä záznamy z online NPS, ale aj ďalšie postupy vyhodnotenia priebehu skúšky (napr. analýzy odpovedí účastníka).
Výsledky Národných porovnávacích skúšok tak, ako sú odovzdávané fakultám a ako sú použité v prijímacom konaní, musia spĺňať prísne kritériá na správnosť a vzájomnú porovnateľnosť znalostí a schopností jednotlivých účastníkov NPS. Spoločnosť Scio sa za to, že výsledky NPS majú také vlastnosti, fakultám aj všetkým účastníkom zaručuje. A v prípade, keď spoločnosť Scio nemôže zaručiť, že výsledok takéto vlastnosti má, nemôže byť takýto výsledok v prijímacom konaní použitý. Spoločnosť Scio v takom prípade rozhodne o zablokovaní výsledku.
O prípadnom zablokovaní vášho výsledku vás budeme informovať bezodkladne po vyhodnotení priebehu skúšky a zároveň vám oznámime, k akému porušeniu povinností alebo pravidiel došlo.
V prípade, že s rozhodnutím o zablokovaní výsledku vašej skúšky nebudete súhlasiť, máte možnosť požiadať o jeho preskúmanie.
Žiadosť o preskúmanie rozhodnutia o zablokovaní výsledku musíte podať do 48 hodín od zverejnenia tejto informácie vo vašom profile. V žiadosti musíte uviesť všetky podstatné okolnosti a dôvody na podanie žiadosti.
Na podanie žiadosti je nutné použiť formulár vo vašom osobnom profile. Jeho prostredníctvom je žiadosť doručená priamo komisii, ktorá je zriadená za účelom preskúmania blokácie výsledku. Táto forma je nevyhnutná preto, aby všetky žiadosti boli riadne a včas posúdené komisiou. Na neskoro alebo nesprávnym spôsobom podanú žiadosť o preskúmanie nebude braný ohľad.
Komisia na základe žiadosti o preskúmanie znovu vyhodnotí záznam zo skúšky a zhodnotí všetky v žiadosti uvedené okolnosti a dôvody a znovu rozhodne o regulárnosti alebo neregulárnosti skúšky. Rozhodnutie komisie je konečné a nie je možné proti nemu podať opravný prostriedok.
V prípade, že bude skúška vyhodnotená ako neregulárna, bude vám vystavené potvrdenie o účasti na skúške a jej výsledku s odôvodnením, prečo bola skúška vyhodnotená ako neregulárna a prečo bolo rozhodnuté o zablokovaní výsledku. Toto potvrdenie vám bude sprístupnené prostredníctvom vášho osobného profilu. Zablokovaný výsledok nebude odovzdaný fakulte.
🙋♂
Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky a inštruktážne videá. Ďalšie dôležité informácie a tipy k skúškam nájdeš aj na našich sociálnych sieťach – Facebooku, Instagramu a YouTube. Pred skúškou nezabudni sledovať svoj osobný profil a e-mailovú schránku, kde ťa na všetko podstatné včas upozorníme.